Agata Katuszonek

architekt, artysta plastyk

Już od najmłodszych lat fascynowała mnie praca twórcza i kreatywność.  Uwielbiałam kredki, zeszyty, kolorowanki, bloki do rysowania. Szkicownik towarzyszył mi zawsze, kiedy gdzieś wyjeżdżałam. Uczęszczałam na dodatkowe zajęcia plastyczne i brałam udział w konkursach plastycznych. Moje zamiłowanie do wyrazu artystycznego, które rozwijałam w czasach szkolnych, spowodowało że wybór Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży był naturalnym krokiem w mojej edukacji. Tam miałam okazję zgłębiać tajniki malarstwa, rysunku oraz innych dziedzin sztuki, co mocno ukształtowało moje podejście do dalszej drogi życiowej.  

Po ukończeniu liceum, podjęłam studia na Wydziale Architektury na Politechnice Białostockiej, gdzie zdobywałam nie tylko wiedzę z zakresu architektury, ale także rozwijałam umiejętności techniczne, jak i z zakresu malarstwa, rzeźby i rysunku. Podczas studiów miałam okazję zdobyć umiejętność postrzegania architektury, poznać jej tajniki oraz uwrażliwić się na nią. Po obronie pracy magisterskiej w 2005 roku, rozpoczęłam praktyki zawodowe w renomowanych biurach projektowych, gdzie miałam możliwość uczestniczenia w projektowaniu różnorodnych obiektów architektonicznych.

Dążąc do doskonalenia swoich umiejętności, w 2009 roku zdałam egzamin na uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, co umożliwiło mi samodzielne działanie w branży. W 2010 r. założyłam swoją działalność gospodarczą, początkowo pod nazwą AK’ARTE, dziś jako AM ARCHITEKCI. Pracownię projektową prowadzę do dziś. Jednakże w 2015 roku doświadczyłam kryzysu, który skierował moje spojrzenie w kierunku sztuki jako formy wyrazu i ucieczki od codzienności.

 Powrót do malowania i rysunku, które były moją pasją już od czasów dzieciństwa, okazał się nie tylko terapeutyczny, ale także otworzył mi nowe możliwości twórcze. Postanowiłam na dobre wrócić do swojej pasji i podzielić się moją twórczością z innymi. Zaczęłam od publikowania swoich prac w sieciach społecznościowych pod nazwą "budyneczki_z_mojej_teczki". To było dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także radość dzielenia się swoją pasją z innymi. Ponadto uczestniczyłam w plenerach malarskich.

Mam za sobą trzy wystawy, dwie wystawy grupowe: wystawa “Bohema. Chaos Sztuki” (w Off Piotrkowska w Łodzi, 26.08 - 09.09.2023, organizator W Związku Ze Sztuką) i wystawa zorganizowana w Centrum Sztuk Wizualnych MOK w olsztynie 25.07 - 30.08.2014 r., oraz jedną indywidualną pt.: “Z mojej teczki”, która odbyła się 26 stycznia 2024 r. w galerii Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

Dziś z dumą prezentuję swoje obrazy na wystawach, które stają się nie tylko przestrzenią prezentacji mojej pracy, ale także miejscem spotkań i wymiany inspiracji z innymi pasjonatami sztuki i artystami. Sztuka dla mnie, to nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale także droga do budowania społeczności z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i o dużej wrażliwości. Dzięki tej podróży artystycznej, odkrywam nieustannie nowe możliwości wyrazu i inspiracji, co daje mi siłę do dalszego tworzenia i eksploracji sztuki.

>