Czy da się malować na zawołanie?

Czy jesteś gotowy na spotkanie z inspiracją?

Czy można być twórczym i kreatywnym każdego dnia? W jaki sposób osiągnąć stan równowagi emocjonalnej i czerpać ze źródła inspiracji?

Witam Cię serdecznie na blogu poświęconym twórczej stronie życia! Od dziś będziesz spokojny o spotkanie z weną. Wydobędziesz kreatywność z szarej rzeczywistości dnia codziennego i zaczniesz zmieniać swoje życie.

Źródło - Czym jest i jak je określić?


Wielu artystów poszukuje źródeł inspiracji rozumianych jako miejsce lub przedmiot budzący kreatywność i niesamowitą chęć działania. Jednak najbardziej inspirujący dla nas są inni ludzie. Ich życie i twórczość. Wciąż czytamy książki i oglądamy filmy, które nas inspirują, poznajemy historie zmieniające nasz światopogląd i motywujące do działania. Szukamy tytułowego źródła inspiracji w świecie zewnętrznym, jednak Ci, którzy potrafią z niego czerpać dobrze wiedzą, że mieści się ono w świecie wewnętrznym. To energia skumulowana w naszym wnętrzu, zbiór doświadczeń, przekonań i pragnień powinien być dla nas jedynym słusznym źródłem inspiracji. Każdy człowiek posiada zdolność kreowania i od urodzenia jest spójny w świecie wewnętrznym, co oznacza, że bez ograniczeń może korzystać ze źródła. Do siódmego roku życia jesteśmy najbardziej kreatywni i twórczy, cały czas korzystamy z wewnętrznej inspiracji i mamy chęć do działania w każdej chwili. Bez przeszkód wyrażamy także emocje, które zamknięte wewnątrz mogłyby blokować naszą kreatywność. Spróbuj przypomnieć sobie swoją zabawę w wieku przedszkolnym, kiedy to wyobrażałeś sobie świat i bez przeszkód projektowałeś obrazy ze swojego wnętrza na otoczenie, niczym film. Dzieci potrafią szczerze uwierzyć w magię, wróżki, jednorożce, syreny i czują ekscytację na myśl, że jest to część realnego świata. 

Inspiracja - Jak uzyskać dostęp do źródła?


Energia twórcza kryje się zatem w naszym wnętrzu. Jest ono niewyczerpanym źródłem kreatywności i wiedzy, rozumianej jako zbiór doświadczeń.

Dlaczego więc nie korzystamy z niego każdego dnia? Ponieważ nasz umysł zalewany jest regularnie informacjami, bodźcami ze świata zewnętrznego. Jest ich tak wiele, że czasem trzeba dosłownie ,,dokopać się" do naszego wnętrza. Czujemy się zmęczeni, przytłoczeni, żyjemy w chaosie.

Jeżeli chcemy na co dzień korzystać z naszego źródła, należy dbać o to, by nie zostało ono zaśmiecone. Istnieje wiele metod, które pomogą nam oczyścić się mentalnie. Są one na tyle popularne, że o części być może słyszałeś i już z nich korzystasz. Oto te dające najlepsze rezultaty:


Uwolnienie strumienia świadomości

Metoda ta polega na spisywaniu myśli. Podobna jest do prowadzenia dziennika. Różnica polega na tym, że gdy już przelejesz je na papier, niszczysz kartkę. 

Spisujesz na niej wszystkie negatywne myśli, wspomnienia, przekleństwa. Wszystko to, co w danej chwili pojawia się w Twojej świadomości i co sprawia, że budzisz się rano smutny, przygnębiony, zniechęcony. Wszystkie beznadziejne, kradnące Twoją energię rzeczy, te które musisz zrobić, a których nie znosisz. Skojarzenia z tymi czynnościami. Gdy już skończysz, pozbywasz się swoich zapisków. Kartkę lub kartki możesz podrzeć, spalić, wyrzucić. Ważne, byś do nich nie wracał. Gdy już to zrobisz poczujesz się lżejszy. Jak po rozmowie z przyjacielem. Na pewno wiesz, co oznacza ,,wygadać się komuś". Ta metoda działa podobnie, jest jednak o tyle doskonalsza, że nikogo nie obciąża, a negatywna energia ulega naturalnej i symbolicznej transformacji.

Medytacja

Twój umysł nie jest w stanie non stop pracować na pełnych obrotach. Od czasu do czasu potrzebny mu urlopu. Choć to oczywiste, wielu ludzi niemal nigdy nie pozwala swojemu umysłowi odpocząć. Wciąż zarzuca go nowymi myślami, zadaniami. Najpierw szkoła, potem praca, dom, dzieci, znajomi, telewizja, portale społecznościowe... Niekończący się strumień informacji. I tak każdego dnia, aż do późnej nocy. 

Aby odpocząć Twój umysł potrzebuje kilku chwil lub nawet godzin. Pozwoli mu na to codzienna medytacja. Najlepsze efekty osiągniemy praktykując ją każdego ranka i wieczora.

Medytacja to ćwiczenie pozwalające na wprowadzenie się w odmienny stan świadomości. Wpływa on dobroczynnie na zachodzące w naszym mózgu procesy. Dzięki regularnej medytacji umysł zachowuje świetną kondycję, działa sprawniej i szybciej. Medytacja pobudza kreatywność - dzięki niej możemy dotrzeć do naszego wnętrza i wydobyć z niego zasoby twórczej energii.

Wizualizacja

Metoda ta polega na wyobrażaniu sobie pożądanych zdarzeń, sytuacji, naszego idealnego życia. Wizualizacja podnosi Twoją energię, pobudza pozytywne emocje, zwiększa motywację do działania. Umysł to potężne narzędzie. Dzięki niemu możemy dowolnie  kształtować naszą  rzeczywistość.

Jesteś sumą swoich myśli.

Większość z Nas ma tendencje do generowania przykrych, niepożądanych obrazów. Są one ucieleśnieniem naszych obaw. Paradoksalnie, gdy myślimy o tym czego się boimy i czego chcielibyśmy uniknąć, mimochodem  zapraszamy to ,,coś" do naszego życia. Słyszałeś na pewno o zasadzie ,,samospełniającej się" przepowiedni.

Oczywiście nie chodzi o to, aby Twój umysł kreował negatywne obrazy. Przeciwnie. Od tej pory zamiast skupiać się na swoich lękach, koncentruj się jedynie na tym, czego pragniesz. Im szybciej zmienisz  styl swojego myślenia, tym szybciej zmieni się Twoje życie.

BALANS - Jak uniknąć wypalenia?


Jeśli pragniesz, by pozytywna energia towarzyszyła Tobie każdego dnia angażuj się jedynie w to, co przynosi Tobie autentyczną satysfakcję. Warto o tym przypominać, nawet jeśli to truizm. Nasze istnienie jest sumą naszych wyborów, a brak decyzji to także decyzja. Biorąc odpowiedzialność za nasze życie robimy pierwszy krok ku temu, by świadomie  je kreować.

Rozwijać się swobodnie możemy jedynie wtedy, gdy doświadczamy wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa. Bliskość z sobą samym sprawia, że darzysz siebie zaufaniem. Jesteś wówczas gotów na podjęcie wyzwań. Nieustające zmiany wpisane są w naturę tego świata. Gdy akceptujesz je, podążasz za nimi i traktujesz jako szanse, kształtujesz w sobie elastyczność. Porzuć obsesje doskonałości. Ona zabija entuzjazm. Pozwól sobie na błędy. Ich popełnianie jest integralną częścią rozwoju. Rób to, co sprawia Tobie autentyczną przyjemność - spełnienie pojawia się jedynie wtedy, gdy nasze działania wypływają z wewnętrznej motywacji.

Dołącz do nowoczesnej Bohemy Artystycznej

Nie jesteś sam! Zapraszam cię do wyjątkowej społeczności, w której artyści wzajemnie się wspierają, tworząc 
zupełnie nową kulturę. Koniec rywalizacji! Ze wspólnej pracy płyną benefity ...

Inspiracja

Nawzajem się inspirujemy! Nowe pomysły, artykuły, wystawy, filmy, książki każdego dnia! I oczywiście najbardziej inspirujące spotkania z artystami, którzy odnoszą sukcesy w świecie sztuki.

Wsparcie i pomoc

W trudnych chwilach inni artyści pomogą Ci odnaleźć siebie i nie pozwolą, byś zboczył z tej wspaniałej, pełnej wyzwań ścieżki, na którą wkroczyłeś!

Konstruktywna krytyka

Mądre i dojrzałe osoby pomogą Ci w dobrym kierunku rozwijać Twoją twórczość. Możesz liczyć na konstruktywne komentarze swoich prac, które sprawią, że będziesz coraz lepszy w tym co robisz z każdym dniem!

Autorka

Daria Giemza

Witaj! Nazywam się Daria Giemza i jestem autorką tej strony. Specjalizuję się w usuwaniu blokad twórczych u artystów. Jestem mówcą inspirującym, prowadzę szkolenia i warsztaty, uczę rysunku, malarstwa i konstrukcji ubioru. Jestem absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Szermentowskiego w Kielcach oraz kierunku Wzornictwo na Politechnice Łódzkiej. W swojej pracy łączę wiedzę techniczną i artystyczną. Praca z ludźmi nad rozwijaniem ich talentów to moja pasja. 

Czytaj inne posty na blogu

>